انواع سمعک

انواع سمعک بر اساس نوع مدار

۱- سمعک آنالوگ Analog

۲- سمعک قابل برنامه ریزی Programmable

۳- سمعک دیجیتال Digital

۴- سمعک هوشمند Intelligent

۵- سمعک بلوتوث دار(Wireless)

 

سمعک آنالوگ :

سمعک های آنالوگ امواج صوتی را به سیگنالهای الکتریکی تبدیل می کنند و این سیگنالها ی الکتریکی به آمپلی فایر ارسال می شود . این سمعک ها دارای تنظیم صدا و کنترل زیر و بم می باشند و تنها امکان تنظیم یک برنامه در آنها وجود دارد.

 

سمعک قابل برنامه ریزی :

سمعک های آنالوگی هستند که به وسیله کامپیوتر تنظیم می شوند و امکان تنظیم بیش از یک برنامه در این گروه وجود دارد.

 

سمعک دیجیتال :

سمعک های دیجیتال به وسیله کامپیوتر قابل تنظیم بوده و علاوه بر برخورداری از ۳ بخش اصلی تشکیل دهنده سمعک ، دارای مدارات پردازشی نیز هستند .بسته به نوع و مدل سمعک دیجیتال ، مدارات پردازشی تعداد باندها و کانال های مختلف دارند . برای مثال گروه سمعک BRAVO در ۴ باند و ۲کانال و گروه سمعک BRAVISSIMO در ۴باند و ۳کانال قابل تنظیم است.هرچه پردازشگر سمعک پیشرفته تر باشد ، از تعداد باندها و کانال های بیشتری برخوردار بوده و امکان انجام تنظیمات دقیق تر را بر حسب نیاز بیمار برای ادیولوژیست (شنوایی شناس ) فراهم می کند و در نتیجه رضایت خاطر بیمار را تامین می کند .

 

سمعک هوشمند:

سمعک های هوشمند ، نسل دوم سمعک های دیجیتال بوده که قابلیت انطباق با شرایط محیط های مختلف شنیداری را دارند. این گروه از سمعک ها با برخورداری از ردیاب های سیگنال گفتار ، گوینده را در محیط جستجو کرده و صدای وی را به خوبی تقویت می کنند و همزمان اصوات مزاحم محیط پیرامون را حذف می کنند.با استفاده از این گروه از سمعک ها ، صداهای بلند ، گفتاری و آرام در مدارات پردازشی مجزا پردازش و تقویت و در نهایت تلفیق شده و به این ترتیب امکان شنوایی ایده آل فراهم می شود . به عنوان مثال در محصولات تولیدی شرکت ویدکس مانند گروه هایREAL ،FLASH ،MIND صداهایی با سطح شدت بلند به اندازه صداهایی با سطح شدت آرام و معمولی تقویت نمی شوند و بنابراین کاربر با آرامش کامل از شنیدن صدا در محیط های مختلف لذت می برد. تنظیم این گروه از سمعک ها به وسیله کامپیوتر انجام شده و بسته به نوع و مدل سمعک ، در باندها و کانال های مختلف به خوبی قابل تنظیم هستند.

سمعک بلوتوث دار (WIRELESS):

سمعک های وایرلس یا به عبارتی بلوتوث دار با شبیه سازی عملکرد گوش طبیعی از پیشرفته ترین تکنولوژی ساخت سمعک برخوردار هستند. این گروه از سمعک ها علاوه بر برخوردای از ویژگیهای پیشرفته سمعک های هوشمند مانند ردیاب های سیگنال گفتار ومدارات پردازشی پر سرعت ، قابلیت برقراری ارتباط همزمانبین دو سمعک (در مواردتجویز دو گوشی سمعک) امکان برقراری ارتباط با موبایل و تلویزیون را نیز از طریق بلوتوث دارا هستند. برای مثال با استفاده از مجموعه منحصر بفرد هوشمند وایرلس به نام های CLEAR۲۲۰،CLEAR۳۳۰،CLEAR۴۴۰ و SUPERدرک گفتار به میزان چشمگیری افزایش یافته و کاربر به راحتی می تواند لذت شنیدن صدای طبیعی را با بیشترین رضایتمندی تجربه کند. علاوه بر آن این گروه از محصولات شرکت ویدکس علاوه بر قابلیت ردیابی اتوماتیک سیگنال گفتاری ، امکان تمرکز بر صدای گوینده در جهت دلخواه به انتخاب کاربر را برای وی فراهم می کند. سمعک های وایرلس به وسیله کامپیوتر مجهز به بلوتوث در طیف وسیعی از باندها و کانال های مجزا قابل تنظیم هستند.

 

انواع سمعک بر اساس شکل ظاهری

۱- سمعک پشت گوشی Hearing AidBehind The Ear: B.T.E

۲- سمعک داخل گوشی Hearing Aid In The Ear: I.T.E

۳- سمعک جیبی Body Worn (B.W) Hearing Aid

۴- سمعک عینکی Eye Glass Hearing Aid

سمعک پشت گوشی (B.T.E):

سمعک پشت گوشی در پشت لاله گوش قرار گرفته و صدا را از طریق قالب به گوش فرد منتقل می کند . این گروه از سمعک ها به دلیل سهولت در استفاده ، برای تمام رده های سنی مناسب بوده و کم شنوائیهای ملایم تا عمیق را پوشش می دهند . بهترین سمعک برای کودکان و اطفال هستند زیرا قابلیت اتصال به وسایل کمک شنوایی مانند FM را نیز دارند.

آخرین تحول سمعک های پشت گوشی ، عرضه سمعک های فیتینگ گوش باز ( open fitting) یا رسیور در مجرای گوش(Receiver in The Canal) است . این گروه از سمعک ها، سمعک های پشت گوشی بسیار ظریفی بوده که دیده نمی شوند و درپشت لاله گوش طوری قرار می گیرند که حتی کمتر از سمعک های داخل گوشی قابل رویت هستند .در مدل های Open Fitting، انتقال صدا همانند پشت گوشی های مرسوم بوده اما در سمعک های RIC صدا از طریق تیوبی بسیار نازک به صورت امواج الکتریکی به رسیوری که داخل گوش قرار گرفته است منتقل شده و سپس رسیور مستقیماً امواج صوتی را به پرده گوش گوش می رساند . در سمعک های RIC به دلیل انتقال مستقیم صدا به گوش،از کیفیت صدای بهتری برخوردار بوده و درک گفتار فرد را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد . در ضمن به دلیل حذف و از این جهت مناسب ترین سمعک برایکم شنوائی های فرکانس بالا هستند و به اینافراد امکان حداکثر استفاده از باقیمانده شنوایی طبیعی را می دهد .

سمعک های داخل گوشی(I.T.E):

این سمعک ها در گوش خارجی قرار می گیرند . این گروه از سمعک ها سفارشی هستند و از نظر اندازه به سه دسته تقسیم می شوند :

الف ) سمعک داخل گوشیIn The Ear :ITE

ب ) سمعک داخل کانال In The Canal :I.T.C

ج ) سمعک کاملا ً داخل کانال Completely In The Canal:C.I.C

 

سمعک داخل گوشی (ITE):

در این سمعک ها قطعات در جلد کوچکی قرار گرفته اند . این سمعک در گوش خارجی جای می گیرد و بخشی از آن وارد کانال گوش می شود . برای کم شنوائی های ملایم تا شدید مورد استفاده قرار می گیرد . اصوات از طریق رسیور ( بلند گو ) به کانال گوش هدایت می شود . کنترلها و ولوم این سمعک نسبت به مدلهای پشت گوشی کوچکتر است .

 

سمعک داخل کانال(I.T.C):

تمامی قطعات این سمعک ها در جلد کوچکی

نصب می شوند که از ابتدای کانال گوش شروع می شود و به سمت داخل کانال ادامه دارد. اصوات از طریق رسیور به سمت پرده گوش هدایت می شوند . این نوع سمعک از سمعک درون صدفه کوچکتر است و برای کم شنوائی های ملایم و متوسط و نسبتاً شدید مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

سمعک کاملا ً داخل کانال (C.I.C):

تمامی قطعات در جلد کوچکی قرار دارند که کاملا ً داخل کانال گوش جای می گیرد ( نا مرئی ) رسیور نیز در کانال گوش قرار می گیرد . این سمعک ها کوچکترین سایز را دارند و به دلیل

فضای کمتری که برای باطری و سایر قطعات دارند، برای افت های شدید و عمیق مناسب نیستند زیرا این دسته ازکم شنوایان نیاز به سمعکقویتر دارند .

به طور کلی استفاده از سمعک های داخل گوشی ( هر سه دسته آن ها ) برای اطفال توصیه نمی شود زیرا قرار گیری آنها در گوش اطفال و کودکان به راحتی استفاده از سمعک پشت گوشی نیست . ضمن اینکه مرتباً با رشد کودک لازم قالب ( پوسته سمعک ) مرتباً تعویض شود.

 

 

 

سمعک جیبی (B.W):

در این نوع سمعک ، میکروفون و تقویت کننده درون محفظه ای نصب شده که در داخل جیب قرار می گیرد . رسیور آن توسط سیمی به سمعک متصل می شود و به وسیله قالب داخل گوش فرد قرار می گیرد .برای کم شنوائیهای متوسط تا عمیق مورد استفاده قرار می گیرد . امروزه استفاده از این سمعک معمول نیست .

 

سمعک عینکی :

تمام قطعات سعک داخل دسته عینک جاسازی می شود. برای موارد خاص در زمینه کاهش شنوایی های نوع انتقالی ویا کاهش شنوایی نوع آمیخته کاربرد دارد دارای انواع مختلف دیجیتال و انالوگ می باشد در حال حاضر نوع انتقال استخوانی آن بیشتر مطرح بوده وغالبا برای افرادی توصیه می گردد که دچار کاهش شنوایی همراه با ترشحات عفونی هستند.

 

 

مرکز شنوایی سنجی و تجویز سمعک مهر آذین

 

درباره مرکز شنوایی سنجی مهر آذین :

سمعک مهر آذین ( اهواز ) با سابقه درخشان و تجویز بهترین سمعک ها از معتبرترین برندهای موجود در دنیا و کشور آماده خدمت رسانی به بیماران عزیز در سراسر کشور می باشد، پشتیبانی این مرکز محدود به مراجعات حضوری نبوده و از طریق تماس تلفنی و شبکه اجتماعی و دریافت شرح حال بیمار و تصاویر مربوطه امکان طراحی و ارسال پستی سمعک به کلیه نقاط کشور می باشد که در شهرستان اهواز از طریق ارسال بوسیله پیک نیز مقدور می باشد .

این مرکز برای اولین بار با در نظر گرفتن شرایط مالی بیماران طبقه ضعیف و کم درآمد کشور و با هدف بهبود خدمات رسانی به این دسته از بیماران عزیز لذا با استفاده از روشهای نوین باز طراحی بسته به نوع افت شنوایی و قالب گوش بیماران سمعک های دست دوم را باز طراحی و با کیفیت یک سمعک نو و جدید ولی خیلی ارزان در اختیار بیماران قرار می دهد که این روش می تواند بهترین فرصت جهت تهیه سمعک های دیجیتال و حتی هوشمند سالم می باشد .

سمعک های هوشمند نسل جدید مانند سمعکهای قدیمی پارازیت و اعوجاج صدا را نداشته و دارای صدایی شفاف و رسا همراه با مصرف ناچیز باطری و مهمتر از همه اندازه کوچک و مخفی امکان شنیدن بهتر را برای بیماران مهیا کرده است که این امر باعث تشویق افراد به استفاده از سمعک به منظور پیشگیری از بیماریهای بعدی از جمله افت شدید شنوایی و افسردگی می گردد و در نوبت بعد شنیدن را دلنشین تر کرده است . البته تنظیم این سمعک ها خود نیاز به تخصص داشته و این قبیل امور در این مرکز اغلب بصورت پشتیبانی حین یا بعد از فروش انجام می گیرد .

مرکز تجویز سمعک مهر آذین با هماهنگی قبلی و برابر برنامه کاری درج شده در سایت آماده انجام خدمات درمانی می باشد این مرکز همگام با شرایط اقتصادی جامعه از پایین ترین رنج قیمت ها همراه با درج انواع تخفیف بر کلیه مدلهای سمعک ها و حتی در شرایطی با بازپرداخت قسطی هزینه خرید گام مهمی را در ارتقای سطح سلامی شهروندان در سطح استان برداشته است . برابر جدول تعرفه های تخفیف بیمه های موجود در سایت این مرکز طرف قرارداد با بیمه بانک تجارت ١٠٠ % رایگان و بانک صادرات ٨٠ %رایگان و نیروی مسلح ٢٠% تخفیف میباشد . سمعک مهر آذین اهواز با شعار کیفیت و رضایت مشتری تصادفی نیست آماده خدمت رسانی به کلیه بیماران خصوصا اقشار کم درآمد و محروم جامعه می باشد .

همه راهای تماس با مرکز شنوایی سنجی و تجویز سمعک اهواز :

این مطب دارای دو محل مراجه می باشد :

مطب ۱ : خوزستان – اهواز – ابتدای پل معلق کابلی ( غدیر ) بیمارستان فوق تخصصی حضرت فاطمه الزهرا – بخش درمانگاه طبقه دوم – شنوایی سنجی

مطب ۲ : خوزستان – اهواز – کیانپارس خیابان اسفند شرقی – ابتدای ورودی از سمت اصلی – ساختمان مهر آذین – طبقه دوم – شنوایی سنجی مهر آذین .

 

15 پاسخ
 1. Avatar
  امیر علی پژمان فر می گوید

  خانم دکتر برای من تشخیص فرق سمعکها واقعا سخت بود ولی با خواندن مقاله شما متوجه شدم چه فرقی دارند لطفا قیمتها را بصورت مقایسه ایی بگذارید تا ببینیم چه قیمتی دارند

  پاسخ
 2. Avatar
  غلامرضا سیاهکلی می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما خانم دکتر من وقتی زیر افتاب کار میکنم سرگیجه میگیرم و گوشهایم صدای وزوز می دهند به نظر شما سمعک نیاز دارم یا علامت بیماری است لطفا پاسخ را به شماره تلفن من ارسال بفرمایید

  پاسخ
 3. Avatar
  رسول بهرامی می گوید

  باسلام خدمت خانم دکتر خیلی ببخشید سمعک من باطری آن زود تمام می شود حتی اگر خاموشش کنم و باطری جدایش کنم تمام می شود آیا باطری تاریخ مصرف پس از باز شدن دارد مثال یک ماه

  پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *