قالب ضد صوت

قالب ضدصوت گوش یا صداشکن چیست؟

قالب ضدصوت گوش یا به اصطلاح صداشکن قالبی است که گوش ها را در برابر اصوات بلند و مزاحم که برای آن زیان بار است محافظت می کند. قالب ضدصوت گوش از روی قالب اولیه تهیه شده از مجرا و لاله گوش ساخته می شود. قالب ضدصوت یا صداشکن اصوات را از محدوده آسیب خارج می کند. صداشکن اصوات را به طور کامل قطع نمی کند بلکه در هر فرکانس آن را وارد محدوده بی خطر می کند.

قالب ضدصوت گوش

کاربرد قالب ضدصوت گوش و صداشکن

قالب ضدصوت گوش برای افرادی که در معرض نویز های شغلی مخرب و یا نویز های محیطی شدید هستند کاربرد دارد. افرادی که در کارخانجات صنعتی، فرودگاه ها، خیابان های شلوغ ، کارگاه های تولیدی و سایر مکان های پر سر و صدا کار می کنند در معرض نویز های مخرب برای سلولهای مویی حلزون گوش هستند. قرار گیری در معرض نویز های مخرب به مرور باعث ایجاد کم شنوایی حسی عصبی در فرد می شود. کاربرد قالب ضدصوت گوش جلوگیری از بروز کم شنوایی در این افراد است. همچنین افراد نظامی یا افرادی که تیر اندازی را به عنوان ورزش انتخاب کرده اند در معرضاصوات ناگهانی بلند ناشی از شلیک قرار دارند و استفاده از قالب ضدصوت گوش برای آنان ضروری می باشد.

قالب ضدصوت گوش و صداشکن

تفاوت قالب ضدصوت گوش و صداشکن

قالب ضدصوت گوش معمولا از جنس سیلیکون می باشد و تمام مجرا و لاله گوش را در بر می گیرد. به هنگام استفاده از قالب ضدصوت گوش تمام اصوات محیط حتی گفتار کاهش می یابد. صداشکن نوعی قابل ضدصوت است که دارای فیلتر های مخصوص عبور گفتار می باشد. صداشکن تنها اصوات بلند و مخرب را کاهش می دهد و اصوات گفتاری را دستخوش تغییر نمی کند. هر دو نوع قالب ضدصوت گوش و صداشکن از روی قالب اولیه ی گوش و بصورت اختصاصی ساخته می شود. قیمت صداشکن از قالب ضدصوت گوش سیلیکونی بیشتر است و سایز آن ممکن است کوچک تر باشد. معمولا جنس قالب های صداشکن از مواد سخت می باشد. اما قالب های ضدصوت سیلیکونی نرم و قابل انعطاف است.

صداشکن

فواید استفاده از قالب ضدصوت گوش و صداشکن

نویز های مخرب برای گوش عوارض مختلفی را در سیستم شنوایی مغز ایجاد می کند. مهمترین عارضه ی آلودگی صوتی کم شنوایی است. پس از قرارگیری در معرض اصوات بلند و شدید تر از حد مجاز کم شنوایی موقت اتفاق می افتد. اگر فرد ساعات بیشتر و روزهای بیشتری در معرض اصوات بلند قرار گیرد کم شنوایی موقت به کم شنوایی دائمی تبدیل می شود. قالب ضدصوت گوش و صداشکن از بروز کم شنوایی در فرد جلوگیری می کند و یا روند آن را کندتر و میزان آنرا کاهش می دهد.

وزوزگوش و سرگیجه عارضه های دیگر قرارگیری در معرض نویز می باشد و این عارضه ها رابطه زیادی با آسیب بافت های سلولی گوش دارد. استفاده از قالب ضدصوت گوش و صداشکن احتمال وزوز گوش و سرگیجه را کاهش می دهد.

نویز عارضه های دیگری مانند سردرد، افسردگی و انزوا، اضطراب، کاهش تمرکز و دقت، عصبانیت، اختلال جریان خون و… را در فرد ایجاد می کند. استفاده از قالب ضدصوت و یا صداشکن در افراد در معرض نویز باعث کاهش احتمال این اختلالات خواهد شد.

قالب ضدصوت گوش و صداشکن چه مقدار نویز را کاهش می دهند؟

همانطور که گفته شد قالب ضدصوت و صداشکن اصوات را به طول کامل قطع نمی کند بلکه آنها را از محدوده خطر برای گوش و بروز کم شنواییخارج می کند. میزان اثر کاهشی قالب ضدصوت گوش و صداشکن بر نویز در هر فرکانس متغیر است و به جنس و اندازه قالب بستگی دارد. نویز معمولا در فرکانسهای پایین (بم) دارای انرژی بیشتری است و آسیب بیشتری به سیستم شنوایی وارد می کند. قالب ضدصوت گوش در فرکانسهای مختلف نویز را حداکثر ۲۰ دسی بل کاهش می دهد. هرچه میزان نویز کاهش یابد میزان زمان استاندارد (بر اساس ساعت) قرار گیری در معرض آن بیشتر می شود. قالب ضدصوت به افراد در معرض نویز کمک می کند تا بتوانند ساعات بیشتری را بدون وارد آمدن آسیب به گوش مشغول به کار باشند.

صداشکن دارای فیلتر های عبور دهنده فرکانسهای گفتاری می باشد و اصوات گفتاری را کمتر تحت تاثیر قرار می دهد. فیلتر صداشکن به گونه ای عمل می کند که اگر شدت اصوات از حد خاصی بیشتر شود آنرا کاهش می دهد و اصوات کمتر از محدوده ی خطر را بدون تغییر عبور می دهد.

مدت زمان استاندارد مواجه با نویز های مختلف و ضرورت استفاده از صداشکن و قالب ضدصوت گوش

هرچه شدت نویز افزایش یابد مدت زمان استاندارد مواجهه با آن کاهش می یابد. اگر زمان مواجهه با نویز بیش از حد استاندارد آن باشد کم شنوایی موقتی به دائمی تبدیل می شود. مدت زمان استاندارد مواجهه با نویز های ۸۰ دسی بلی حدود ۸ ساعت می باشد. افزایش نویز به میزان ۳ دسی بل باعث نصف شدن زمان استاندارد مواجهه با آن می شود. به گونه ای که مدت زمان مواجهه با نویز های ۸۳ دسی بل تنها به میزان ۴ ساعت استاندارد می باشد. اگر نویز به ۱۰۰ دسی بل برسد مدت زمان استاندارد مواجهه با آن تنها حدود ۴  دقیقه می باشد. این در حالتی است که در بیشتر کارخانجات اصوات و نویزهای شدیدتری تولید می شود و افراد در معرض آن به مدت بسیار بیشتری از این زمان فعالیت انجام می دهند. استفاده از قالب ضدصوت گوش و صداشکن شدت اصوات نویزی خطرناک وارده به گوش را کاهش می دهد و آنها را وارد محدوده ی خطر می کند. حداقل مزیت قالب ضدصوت گوش و صداشکن افزایش میزان زمان استاندارد مواجهه با نویز می باشد. به طور مثال اگر فرد در معرض نویز ۱۰۰ دسی بل قرار گیرد تنها ۴ دقیقه می تواند در آن محیط بدون آسیب به گوش کار کند. اگر با استفاده از قالب ضدصوت گوش و صداشکن میزان این نویز ۸۰ دسی بل کاهش یابد، فرد می تواند ۸ ساعت بدون نگرانی فعالیت داشته باشد.

قیمت قالب ضدصوت گوش و صداشکن

قیمت قالب ضدصوت گوش به مراتب از قیمت صداشکن کم تر است. به دلیل استفاده از فیلتر های مخصوص و گران، قیمت صداشکن معمولا بیشتر است. قیمت قالب ضدصوت گوش و صداشکن به نوع، جنس و مواد بکار گرفته شده برای ساخت آن بستگی دارد.

قالب ضدصوت گوش

5 پاسخ
  1. Avatar
    افشین یاسین پور می گوید

    با سلام افشین یاسین پور هستم خیلی ممنونم از این مطالب خیلی مهم که نوشتید من در سال گذشته بعلت انفجار مخزن باد فشرده خودروی سنگین صدای صوتی در گوش راست من بوجود آمده آیا این وسیله تاثیری برای از بین بردن صدا دارد

    پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *